Płaskorzeźba "Zdjęcie z krzyża", 28.07.2012
W kaplicy cmentarnej

Kapliczka przy szkole, 11.05.2012

Montaż witraży

Autor zdjęcia Paweł Przyczyna

Montaż elementów snycerskich
i rzeźb, grudzień 2011

Złocenie, wrzesień 2011

Foto galerie, grudzień 2010
Ustawienie rusztowań
Konserwacja ołtarza głównego, cz. 2
Montaż witraży
Sprzątanie kościoła

Foto galerie, czerwiec 2010
Wymiana okien w prezbiterium
Montaż witraży
Konserwacja ołtarza głównego, cz. 1
Sprzątanie kościoła


Żaluzje i kapliczka new
        Po wcześniejszym przygotowaniu projektu i uzyskaniu zgody konserwatora zabytków, w sierpniu 2016 przystąpiliśmy do wymiany drewnianych żaluzji na wieży kościoła.Remont był konieczny do wykonania, ponieważ dotychczasowe żaluzje, już spróchniałe, zagrażały bezpieczeństwu osób wchodzących do kościoła.

Równocześnie były prowadzone prace przy budowie kapliczki w ogrodzie przed plebanią. W kapliczce zostanie umieszczona figurka Matki Bożej Fatimskiej, która nawiedziła wszystkie rodziny naszej parafii. Foto galeria.

Rozpoczęliśmy wykopy pod przyłącze gazowe do kościoła, 2015 new
        Foto galeria.

Posadzka, ogrzewanie, 2014
        W czerwcu 2014 roku rozpoczęto realizację bardzo dużego projektu gruntownej renowacji kościoła i jego otoczenia, włącznie z wykonaniem schodów. Projekt będzie realizowany etapami, w miarę zbierania środków na ich realizację. Pierwszy etap to przebudowa prezbiterium w kościele. Rozpoczęto prace przygotowawcze do zainstalowania ogrzewania, zainstalowania rur grzewczych w prezbiterium (bez zrywania posadzki) i położenia granitowej posadzki. W następnej kolejności będą wykonane: ołtarz, ambona i pulpit przewodniczenia liturgii z marmuru a także odpowiednie meble pasujące do stylu kościoła.
ks. proboszcz Tomasz Bomba

Wymiana okna w zakrystii, montaż witrażu, 2013
        12 września 2013 r. zostało wymienione okno w jednej z zakrystii. Wkrótce zostanie wymienione okno również w drugiej zakrystii. Serdecznie dziękujemy Panu Krzysztofowi Pałczyńskiemu za wykonanie obydwu okien a Pani Urszuli Pakuła za piękne witraże. Dziękujemy również Panom: Bogdanowi Wróblewskiemu, Krzysztofowi Pałczyńskiemu i Andrzejowi Przyczynie za montaż okna. Koszta tych prac pokrywają ofiary złożone z racji poświęcenia pól.
ks. proboszcz Tomasz Bomba

Modernizacja podwórza, 2013
        27 i 29 sierpnia 2013 r. prowadziliśmy prace przy zmianie zagospodarowanie podwórza obok domu parafialnego. Został zakupiony nowy garaż blaszany, zmieniliśmy dotychczasową lokalizację dotychczas stojących garaży, zostały wylane nowe ławy, na których zamontowano trzy garaże. Dzięki temu poszerzone zostało podwórze i usprawnione wyjazdy dla księży i dodatkowe miejsca parkingowe dla wiernych.
ks. proboszcz Tomasz Bomba

Remont obydwu zakrystii w kościele, 2013
        6 marca 2013 roku został zakończony, trwający ponad cztery miesiące, remont obydwu zakrystii w kościele. Zakrystia główna wymagała gruntownego remontu. Została odrestaurowana komoda, oczyszczone i pomalowane ściany, zamontowano nowy żyrandol i wykonano nową szafę na szaty liturgiczne. Bardziej opłakany był stan drugiej zakrystii gdzie rozpadały się meble i cała była zagracona. Zostały również oczyszczone i pomalowane ściany, wykonano nowe, funkcjonalne ściany, założono żyrandol, zagospodarowano wnękę. Pozostały jeszcze do wymiany okna w obu zakrystiach.
ks. proboszcz Tomasz Bomba

Renowacja i konserwacja konfesjonałów w kościele, 2012
        6 listopada 2012 r. zakończyliśmy gruntowną renowację i konserwację konfesjonałów stałych w kościele. Ponadto zostały uzupełnione i częściowo wymienione klęczniki w ławkach.
        2 października 2012 r. rozpoczęliśmy renowację i konserwację konfesjonałów stałych w kościele. Konfesjonały wymagają tej pracy, ponieważ w dużej mierze są uszkodzone przez robaki.
ks. proboszcz Tomasz Bomba

Konserwacja i restauracja drzwi w kościele, 2012
        Pod koniec września 2012 r. zakończyliśmy gruntowną renowację i konserwację wszystkich drzwi w kościele. Prace były bardzo żmudne i trwały 3 miesiące ale efekt jest wspaniały.
        8 sierpnia 2012 r. rozpoczęliśmy impregnację i zabezpieczenie drewna głównych i lewych, bocznych drzwi kościoła. Zostały też wymienione tuleje w zawiasach i odrestaurowane klamki. Prace trwają przy wewnętrznych drzwiach.
        17 lipca 2012 r. rozpoczęliśmy żmudną pracę nad konserwacją drzwi kościoła, które pomimo swojego piękna wymagały już renowacji. Podczas prac zostały wymontowane i naprawione stare zamki. Prace prawdopodobnie potrwają do jesieni.
ks. proboszcz Tomasz Bomba

Remont kaplicy w Antoniówce, 2012
        W dniach 20-21 czerwca 2012 r., z ofiar mieszkańców Antoniówki, Wolicy Śniatyckiej i Ruszczyzny zostały wymienione okna w kaplicy w Antoniówce.
ks. proboszcz Tomasz Bomba

Remont kaplicy cmentarnej, 2012
        W dniach 18-19 października 2012 r. został wykonany wykop i założony kabel siłowy łączący kościół z kaplicą cmentarną. Trzeba było wykopać rów długości 180 m, wykonać zabezpieczenia i położyć przewód. Dzięki pięknej pogodzie i zaangażowaniu Parafian, udało się to zrobić. Odtąd kaplica na cmentarzu będzie miała zasilanie.
        4 sierpnia 2012 r. na kaplicy cmentarnej zostały zamontowane, w miejsce zniszczonych, marmurowe tablice z nazwiskami kapłanów spoczywających w krypcie. W ten sposób zakończyliśmy remont kaplicy. W przyszłości zostanie doprowadzony prąd.

        W sobotę, 28 lipca 2012 r., w kaplicy cmentarnej, po pracochłonnej konserwacji i renowacji, została zamontowana w ołtarzu płaskorzeźba "Zdjęcie z krzyża". Trudnego zadania restauracji "Piety" podjęła się Pani Urszula Pakuła.

        W dniach 10-13 lipca 2012 r. został zakonserwowany i odrestaurowany ołtarz w kaplicy, zamontowane drzwi i okno nad wejściem.

        W dniach 2-6 lipca 2012 r. zostały pomalowane ściany i sufit, położone cokoliki i zafugowane płytki w posadzce kaplicy.

        22 czerwca 2012 r. zostały oczyszczone i zagruntowane wewnętrzne ściany kaplicy. Od 23 czerwca rozpoczęto układanie posadzki. Praca potrwała do 30 czerwca, ze względu na skomplikowane układanie płytek na klapach zakrywających wejście do krypty w kaplicy.

        W środę, 20.06.2012 r., zakończyło się tynkowanie wnętrza kaplicy oraz zostało wykonane zabezpieczenie wejścia do krypty.

        W dniach 11-15 czerwca 2012 r. w kaplicy cmentarnej została założona instalacja elektryczna, skuto odpadający tynk i rozpoczęto tynkowanie ścian.

        2 czerwca 2012 r. została zamontowana, nad drzwiami kaplicy, nowa, marmurowa tablica pamiątkowa w miejsce starej cementowej.

        30 maja 2012 r. zostały naprawione i wzmocnione schody przed kaplicą cmentarną.

        W dniach 18 i 19 maja 2012 r. Panowie Andrzej Zaburko i Henryk Baraniecki pomalowali dwukrotnie dach kaplicy cmentarnej. Dach został już zabezpieczony, kolej na dalsze prace.

        14 i 15 maja 2012 r., Panowie Andrzej Azburko i Henryk Baraniecki oczyścili z glonów zwieńczenia i krzyż na kaplicy oraz uzupełnili ubytki a także oczyścili dach i przygotowali go do malowania. Niestety, padający deszcz uniemożliwił malowanie. 16 maja 2012 r., zostały zamontowane nowe okna.

        Budowa kaplicy na cmentarzu parafialnym została ukończona w 1950 r. Upływający czas przyczynił się do wielu uszkodzeń, które wymagają remontu.9 maja 2012 r. Pan Wiesław Józefko wymienił skorodowane rynny a 12 maja Pan Bogdan Wróblewski uzupełnił ubytki w murach.
ks. proboszcz Tomasz Bomba

Renowacja kapliczki, 2012
        11 maja 2012 zostały przywiezione z Jarosławia i zamontowane w kapliczce przy szkole figury, które poddane były renowacji i zostały pokryte polichromią. W przyszłości zostanie położona kostka wokół kapliczki i zrobione schody.
ks. proboszcz Tomasz Bomba

Zakończenie prac przy ołtarzu głównym, 2012
        7 marca zostały przywiezione i zamontowane dwie kolumny, które były dotąd w pracowni konserwatorskiej a także tron na monstrację nad tabernakulum. Tak zakończyła się gruntowna konserwacja i renowacja ołtarza głównego w naszym kościele.
ks. proboszcz Tomasz Bomba

Etapy konserwacji ołtarza głównego, 2011
        7 grudnia 2011 roku zostały zdjęte rusztowania z ołtarza głównego i zamontowane postacie Apostołów. Czekamy jeszcze na kolumny ale już teraz ołtarz wygląda rewelacyjnie.

        5 grudnia 2011 r. została zamontowana znaczna część elementów snycerskich i rzeźb w ołtarzu głównym. Pod bacznym okiem Mistrza - Pana Stanisława Filipa, praca przebiegła bardzo sprawnie. Przepiękny jest blask ołtarza i wyeksponowany krucyfiks (choć przeszkadzają jeszcze rusztowania, aby w pełni zobaczyć efekty żmudnej pracy). Czekamy jeszcze na kolumny i demontaż rusztowań.

        21 listopada rozpoczął się końcowy etap konserwacji ołtarza głównego. Polichromowane elementy zostały pokryte werniksem, który nadał im pięknego blasku.

        7 października 2011 r. zakończyliśmy kolejny etap prac przy konserwacji ołtarza. Została odtworzona pierwotna, czarna polichromia, z elementami marmuryzacji. Fantastycznie współgra to z fragmentami pokrytymi złotem... Nasz ołtarz staje się powoli coraz piękniejszy, dzięki żmudnej pracy konserwatorów. Teraz przez 2 tygodnie czekać będziemy, aż wyschnie farba... A potem werniksowanie.

        26 września rozpoczął się kolejny etap renowacji ołtarza. Do pracy przystąpiły konserwatorki, które przywrócą pierwotną kolorystykę ołtarza. Już widać pierwsze efekty ich pracy.

        W piątek, 23 września 2011 roku, złotnicy zakończyli pracę przy stałych elementach ołtarza. To już końcówka ich podziwu godnej pracy.

        Minął drugi tydzień złocenia ołtarza. A oto efekty i ciężka praca naszych "Złotek".

        5 września 2011 r. rozpoczęli pracę złotnicy. Po nałożeniu kilku warstw pulmentu, przystąpili do kładzenia i polerowania złota dukatowego. Prace potrwają do końca września. Przesympatyczna młoda, choć doświadczona ekipa złotników, jest pełna zapału i optymizmu, który udziela się mieszkańcom plebanii :)

         Jeszcze tydzień (stan na 27.08.2011) a zakończy się oczyszczanie i konserwacja ołtarza. Od 5 września 2011 roku do pracy przystąpią złotnicy.

        W sierpniu trwają dalsze prace przy konserwacji ołtarza. Konserwatorzy, pracując z wielkim poświęceniem, dotarli do podstawy ołtarza, przy posadzce, oczyszczając kolejne warstwy namalowań i odsłaniając (na razie) surowe jego piękno. 19 sierpnia nastąpiło pierwsze trucie owadów niszczących ołtarz.

        Trwają intensywne prace przy konserwacji ołtarza. Przyuczają się nasi młodzieńcy.

        6 lipca 2011 r. rozpoczęliśmy kolejny etap konserwacji i przywrócenia do pierwotnego wyglądu ołtarza głównego w naszym kościele, pochodzącego z XVIII w. Najpierw stanęły rusztowania a już za kilka dni rozpoczną się prace konserwatorów.

        Odkrycie! Rozpoczęły się prace konserwatorskie przy ołtarzu głównym. Podczas prac polegających na zdjęciu sześciu warstw namalowań, została odkryta data ukończenia budowy ołtarza: "1699", co sprawia, iż ołtarz jest starszy niż sądzono. Pochodzi z XVII wieku a nie jak uważano dotąd z XVIII w.


        Trwają, z pełną mocą, prace przy konserwacji ołtarza głównego. Zostały oczyszczone kolejne jego elementy, które odsłaniają pierwotną strukturę ołtarza.
ks. proboszcz Tomasz Bomba

Renowacja kapliczki, 2011
        W dniach 22-25 sierpnia 2011 r. kapliczka została przykryta blachą miedzianą i pomalowana. Tymczasowo stoi w niej figurka św. O. Pio, aż do powrotu z konserwacji pierwotnych rzeźb. Pozostało jeszcze wzmocnienie fundamentów, zrobienie schodów i położenie kostki (ale to już w przyszłym roku). Dopiero wtedy kapliczka nabierze pełnego blasku i będzie radośnie witać wszystkich wjeżdżających do Komarowa.

        16 sierpnia 2011 r. rozpoczęliśmy kolejny etap prac przy renowacji kapliczki wzniesionej obok szkoły, będącej własnością parafii. Ministranci przygotowali grunt pod dalsze prace, które podjęła firma Pana Zbigniewa Balanowskiego. Po skuciu pozostałości starych tynków i zabezpieczeniu dotychczasowej konstrukcji, przystąpiono do odrestaurowania kapliczki. Położono nowe tynki i zamontowano krzyż na zwieńczeniu kapliczki. Renowacji zabytkowego krzyża pojął się Pan Wiesław Józefko, który pokryje kapliczkę blachą miedzianą.
        Zakończenie prac przewidujemy na koniec sierpnia 2011 r.

        Deszczowa pogoda, pod koniec lipca 2011 roku, uniemożliwia prace przy renowacji kapliczki, lecz zapału nie brakuje naszym lektorom.

        W piątek, 15 lipca 2011 r., przystąpiliśmy do renowacji kapliczki stojącej na wzgórzu obok szkoły. Kapliczka i teren, na którym stoi kapliczka jest własnością Parafii. Na początku zostały ustawione rusztowania i wyjęte figury, które zostaną odrestaurowane.
ks. proboszcz Tomasz Bomba

Monstrancja, sierpień 2011
        5 sierpnia 2011 r. została przywieziona odrestaurowana i pozłocona monstrancja z 1830 r.

Renowacja kanalizacji, 2011
        W pierwszej połowie lipca przy domu parafialnym zostały wymienione stare rury żeliwne odprowadzające ścieki. Pracę tą wykonał bezinteresownie Pan Ryszard Kasprzak a pomagali mu nasi lektorzy.
ks. proboszcz Tomasz Bomba

Renowacja i złocenie tabernakulum, 2011
        W połowie maja 2011 roku zostało oddane do renowacji i złocenia tabernakulum z ołtarza głównego, które było w opłakanym stanie. Na zakończenie Oktawy Bożego Ciała zostało przywiezione i zajaśniało nowym blaskiem dukatowego złota.
ks. proboszcz Tomasz Bomba

Przygotowania do obchodów setnej rocznicy poświęcenia kościoła, 2011
        Rozpoczęliśmy bezpośrednie przygotowania do czekających nas 1 maja uroczystości związanych z setną rocznicą poświęcenia naszego kościoła i poświęcenia witraży. Wierni otrzymali już okolicznościowe foldery. Zaraz po rekolekcjach, 4 kwietnia, firma remontowo-budowlana Zbigniewa Balanowskiego z Wolicy Brzozowej ustawiła na zewnątrz kościoła rusztowania i zostały umocowane flagi: narodowa i maryjna oraz okolicznościowy baner.
        We wtorek, 5 kwietnia, firma konserwatorska Macieja Filipa z Rzeszowa, przy pomocy specjalistycznych urządzeń, oczyściła z glonów i nagromadzonego brudu płaskorzeźbę Trójcy Przenajświętszej znajdującą się nad drzwiami kościoła. Przy okazji oczyszczono fragment muru wokół drzwi.
        7 kwietnia, w czwartek, zostało zdemontowane okno nad drzwiami kościoła i wstawione nowe pod witraż. Nowe okno wykonała i zamontowała firma stolarska Krzysztofa Niedźwiedzia z Antoniówki.
        Tego samego dnia firma Piotra Filipowicza z Zamościa kontynuowała instalację nowego nagłośnienia. Zainstalowano 2 miksery, 24 kolumny wewnątrz kościoła i 3 głośniki o dużej mocy na zewnątrz, 4 mikrofony (w tym 1 bezprzewodowy), podłączono organy. Nowe nagłośnienie jest darem rodziców dzieci bierzmowanych, pierwszokomuninych i rocznicowych z tego i przyszłego roku.
        8 i 9 kwietnia były zamontowane ostatnie witraże przez firmę Zbigniewa Jaworskiego z Wrocławia. Nad drzwiami wejściowymi do kościoła widnieje witraż przedstawiający MB Fatimską, który wkrótce będzie podświetlany nocą. W przedsionku zainstalowano witraż przedstawiający starą panoramę Komarowa z zamieszczonymi nazwiskami fundatorów 12 okien na prezbiterium. Tak oto został zakończony trwający 5 lat projekt.
Bogu niech będą dzięki
ks. proboszcz Tomasz Bomba

Prace remontowe w grudniu 2010
        6 grudnia 2010 roku rozpoczęliśmy kolejny etap prac w naszym kościele związanych z montażem witraży i konserwacją ołtarza głównego. Należało najpierw usunąć podesty i stalle z prezbiterium aby postawić rusztowania sięgające na wysokość 12 m. Dokonała tego firma budowlano-remontowa Pana Zbigniewa Balanowskiego i kilku mężczyzn.
        7 grudnia 2010 roku z pracowni konserwatorskiej w Jarosławiu przywiezione zostały zakonserwowane i pozłocone złotem karatowym figury i elementy snycerskie ołtarza głównego. Jednocześnie, korzystając z zamontowanych rusztowań, konserwatorzy zabrali z ołtarza: obraz przedstawiający zdjęcie Jezusa z krzyża i kolumny ze zwieńczenia ołtarza, oraz głowice i podstawy dużych kolumn. Przywiezione elementy są wyeksponowane przy bocznym ołtarzu.
        9 grudnia 2010 roku z Wrocławia zostało przywiezionych 12 witraży do okien na prezbiterium i tondo (okrągły witraż) z Trójcą Przenajświętszą, który poddany był renowacji. Przez cały dzień pracy udało się wszystkie zamontować. Jednocześnie witrażyści wzięli obrys ramy na witraż przedstawiający MB Fatimską nad drzwiami wejściowymi do kościoła, który zostanie zamontowany w połowie kwietnia 2011 r. Ramę pod witraż wykona Pan Krzysztof Niedźwiedź z Antoniówki.
        A 10 grudnia 2010 roku było wielkie sprzątanie, aby przygotować kościół na niedzielę... Bogu dzięki za ogrom pracy, ludzkie serca i ręce.
ks. proboszcz Tomasz Bomba

Prace remontowe w czerwcu 2010
        W dniach 21-26 czerwca 2010 roku trwały w naszym kościele intensywne prace związane z wymianą okien nad prezbiterium, demontażem uszkodzonego witraża nad ołtarzem głównym oraz zamontowaniem dwóch nowych witraży w nawie bocznej.
        Jesteśmy wdzięczni firmie „Komech” z Lublina, a zwłaszcza jej właścicielowi Januszowi Edwardowi Kostrubcowi za gratisowe wykonanie ram okiennych, Krzysztofowi Niedźwiedziowi za gratisowe wykonanie i zamontowanie drewnianych listew koniecznych do założenia szyb, firmie remontowo-budowlanej Zbigniewa Balanowskiego za montaż okien oraz Pracowni Witraży Zbigniewa Jaworskiego z Wrocławia za gratisowe oszklenie okien, demontaż witraża z Trójcą Przenajświętszą, który został zabrany do renowacji a także za zamontowanie witraży przedstawiających MB Ostrobramską i Bitwę pod Komarowem.
       Równocześnie, korzystając z ustawionych rusztowań, zostały zabrane do konserwacji, do Rzeszowa, niektóre elementy XVIII-wiecznego ołtarza, którą przeprowadzi Pracownia Konserwatorska z Krakowa Macieja Filipa. W atmosferze prowadzonych prac, 25 czerwca odbyło się zakończenie roku szkolnego.
        Wielkie podziękowanie należy się Kołu Radia Maryja, Kółkom Żywego Różańca i mieszkańcom Wolicy Brzozowej Kolonia, za posprzątanie kościoła.
ks. proboszcz Tomasz Bomba


Powrót do strony głównej

O stronie
Webmaster ks. Andrzej Zdunek, p. Henryk Kulik (2009-2015)