Uroczystości - 2011
Spotkania opłatkowe 2011/2012
      Tradycyjnie, w okresie Świąt Bożego Narodzenia spotykamy się na wspólnym kolędowaniu i dzieleniu się opłatkiem z ruchami i grupami działającymi przy parafii. I tak: 28 grudnia odbyło się spotkanie z Radą Duszpastersko-Ekonomiczną, 6 stycznia, jak zwykle, pełne radości spotkanie z dziećmi i rodzicami z Białej Armii a 8 stycznia z Kołem Przyjaciół Radia Maryja i Wspólnotą Krwi Chrystusa, na którym byli również goście z Rzeplina. Przed nami jeszcze dalsze spotkania...

Pasterka i adoracja Dzieciątka Jezus
      Jest już komarowską tradycją, że przed Pasterką, przy wygaszonych światłach i śpiewie adwentowej pieśni, w uroczystej procesji wnoszone jest Dzieciątko Jezus do szopki. Następnie rozbrzmiewa kolęda, zapala się wszystkie światła a celebrans okadza Dzieciątko. Porem następuje uroczysta Msza św. W tym roku, po raz pierwszy w rodzinnym kościele, celebrował ją ks. kan. Jan Osuch. W dzień Bożego Narodzenia, po każdej Mszy św. jest adoracja Dzieciątka przez ucałowanie a dzieci otrzymują słodycze i owoce.

Poświęcenie odnowionego ołtarza i nadanie tytułu kanonika honorowego Kapituły Katedralnej Zamojskiej ks. Proboszczowi Tomaszowi Bombie
      Foto galeria - 1,  foto galeria 2


Przybył św. Mikołaj
      Trochę wcześniej, bo 4 grudnia, odwiedził dzieci naszej Parafii św. Mikołaj, aby rozdać im prezenty. W uroczystej asyście przyprowadzili dostojnego gościa przed ołtarz ministranci. Po powitaniu przez ks. proboszcza i dzieci, św. Mikołaj wszystkim obecnym dzieciom rozdał upominki i nikt nie otrzymał rózgi :)

93. Rocznica Odzyskania Niepodległości
      Podobnie jak w latach ubiegłych z wielką radością i należnym hołdem Twórcom Niepodległości naszej Ojczyzny przeżywaliśmy 93. Rocznicę Niepodległości Polski w Uroczystościach Gminno-Parafialnych. Uroczystości rozpoczęły się w kościele parafialnym Mszą św. w intencji Ojczyzny celebrowaną przez ks. proboszcza. Koncelebrował ks. prał. Józef Tucki, który wygłosił okolicznościowe kazanie (nagrodzone brawami). Po Mszy św. władze Gminy, Stowarzyszenia i Organizacje udały się z pocztami sztandarowymi na cmentarz parafialny, aby złożyć kwiaty i pomodlić się za poległych za Ojczyznę w różnych okresach Jej dziejów. Następnie w Samorządowym Ośrodku Kultury odbyła się akademia, podczas której zostały wręczone nagrody "Człowiek Roku 2011". Oprawę artystyczną przygotowały dzieci i młodzież ze szkół w Zubowicach.

Uroczystość Wszystkich Świętych
      Głównej Mszy św. w Uroczystość Wszystkich Świętych przewodniczył i wygłosił kazanie ks. Tadeusz Maciejko. Procesję na cmentarz, przy pięknej pogodzie, poprowadził proboszcz ks. Tomasz Bomba. W procesji uczestniczyli wszyscy miejscowi kapłani oraz przybyli z Częstochowy: ks. prał. Marian Gąsiorowski i ks. kan. Jan Osuch.

Niedziela Misyjna i obłóczyny ministrantów
      23 października 2011 r., przeżywaliśmy Niedzielę Misyjną, która rozpoczyna Tydzień Misyjny, przebiegający w tym roku pod hasłem: "Idźcie i głoście". Gościliśmy Siostry Franciszkanki Maryi prowadzące placówki misyjne na całym świecie. Siostry dzieliły się świadectwami z pracy misyjnej i zachęcały do modlitwy w intencji misji.
      Na Mszy św. o godz. 1000 przyjęliśmy do Służby Liturgicznej Ołtarza 18. nowych ministrantów, którzy wobec wspólnoty parafialnej złożyli swoje przyrzeczenia. Tej podniosłej chwili towarzyszyło wzruszenie rodziców i wiernych (w niejednym oku zabłysła łezka).
      Po Mszy św. został rozstrzygnięty konkurs na najładniejszy, własnoręcznie wykonany różaniec. Dzieci otrzymały nagrody i wyróżnienia.

Jasna Góra, 15-16.10.2011
        Na zaproszenie ks. kan. Jana Osucha, obchodzącego złoty jubileusz kapłaństwa, w dniach 15-16 października 2011 r., odbyła się pielgrzymka parafialna na Jasną Górę. W sobotę pielgrzymi modlili się w sanktuariach: w Krakowie-Mogile i Łagiewnikach a wieczorem uczestniczyli w apelu na Jasnej Górze. W niedzielę, z rana byli w sanktuarium w Gidlach a o godz. 1400 uczestniczyli we Mszy św. jubileuszowej przed Obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, celebrowanej przez ks. Jana Osucha, który zaprosił pielgrzymów na obiad. W pielgrzymce wzięło udział 61 osób.

Nabożeństwo Fatimskie, 13 października 2011
      Ostatniemu w tym roku Nabożeństwu Fatimskiemu przewodniczył ks. bp Marcjan Trofimiak z Łucka na Ukrainie. Ks. Biskup przewodniczył Mszy św., wygłosił kazanie, uczestniczył w modlitwie różańcowej i poprowadził procesję z Figurą Matki Bożej Fatimskiej wokół Rynku. Mszę św. koncelebrowali: ks. kan. Bronisław Bucki, ks. kan. Roman Jaworski (obaj z Zamościa), ks. dziekan, kan. Grzegorz Chabros z Tyszowiec, ks. Józef Zwolak z Kosobud - wicedyrektor Katolickiego Radia Zamość (poprowadził modlitwę różańcową), ks. Paweł Słonopas z Bondyrza i ks. Tomasz Bomba. W nabożeństwie uczestniczyli: ks. kan. Kazimierz Szerement z Tyszowiec, ks. kan. Grzegorz Pruszkowski z Zubowic, ks. Jarosław Pukaluk z Perespy, ks. Ruszard Antonik z Turkowic, ks. Andrzej Ciapa z Honiatycz, ks. Witold Mikulski z Duba. Modliło się także wielu wiernych z różnych parafii w diecezji i naszych parafian.
Niech Pani Fatimska wszystkim wyprasza potrzebne łaski.

Wrześniowe Nabożeństwo Fatimskie
      Nabożeństwu Fatimskiemu przewodniczył ks. kan. Józef Dudek, dziekan dekanatu Oleszyce, który przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej i wygłosił kazanie. Rozważania różańcowe przygotował i przewodniczył modlitwie ks. Andrzej Ciapa, proboszcz z Honiatycz. Procesję z figurą Matki Bożej Fatimskiej wokół Rynku poprowadził ks. Witold Mikulski, proboszcz z Duba.

Dożynki gminno-parafialne
      4 września 2011 r. odbyły się dożynki gminno-parafialne. Mszy św. dziękczynnej za tegoroczne plony przewodniczył i wygłosił okolicznościowe kazanie ks. prał. Józef Tucki.

W 91. rocznicę Bitwy pod Komarowem
      Tradycyjnie, w ostatnią niedzielę sierpnia, 28.08.2011 r., na polach Wolicy Śniatyckiej obyły się uroczystości upamiętniające 91. rocznicę Bitwy pod Komarowem. Uroczystości rozpoczęła Msza św., której przewodniczył ks. płk Bogusław Romankiewicz a okolicznościowe kazanie wygłosił ks. dr Czesław Galek. Uczestnicy uroczystości mogli następnie oglądać inscenizację Bitwy i pokazy ułanów.

W hołdzie bohaterom 1920 r.
      W przeddzień obchodów 91. rocznicy Bitwy pod Komarowem, 27 sierpnia 2011 r., o godz. 1930 została odprawiona uroczysta Msza św. w intencji poległych ułanów. Mszy św. przewodniczył i kazanie wygłosił ks. prał. płk Andrzej Puzon z Hrubieszowa. Po Mszy św. wysłuchaliśmy wspaniałego koncertu w wykonaniu zespołu "Lechici" z Hrubieszowa i poezji patriotycznej w wykonaniu znanego aktora Jerzego Zelnika. Po koncercie, przed kościół przybyli ułani z pochodniami, którzy następnie złożyli kwiaty na grobie poległych podczas Bitwy.

Sierpniowe Nabożeństwo Fatimskie
      Zapach ziół i polnych kwiatów towarzyszył Nabożeństwu Fatimskiemu 13 sierpnia 2011 r., bo takimi kwiatami i ziołami przyozdobiona była figura Fatimskiej Pani i dekoracja ołtarza, co nawiązuje do uroczystości Wniebowzięcia NMP, w naszej polskiej tradycji zwanej Matką Bożą Zielną, której uroczystość obchodzimy 15 sierpnia.
      Mszy św. przewodniczył ks. Krzysztof Świta, Asystent Diecezjalny Akcji Katolickiej, proboszcz par. Topólcza. Koncelebrowali: ks. Bartłomiej Garczyński z Zamościa (przewodniczył modlitwie różańcowej), ks. Zbigniew Mazurek, proboszcz par. Krynice (poprowadził procesję Maryjną), ks. kan. Jan Osuch i ks. Tomasz Bomba. Modli się z nami księża: ks. kan. Grzegorz Prószkowski, proboszcz z Zubowic; ks. Witold Mikulski, proboszcz z Duba; ks. Mateusz Januszewski, wikariusz z Tyszowiec.
      W uroczystości uczestniczyli m.in. wierni z Lublina, Puław, Zamościa, Tomaszowa Lubelskiego, Grabowca, Tyszowiec, Duba, Zubowic, Dzierążni i wielu innych miejscowości.
      Liturgię przygotowali Parafianie z Janówki Górnej, Wschodnie i Zachodniej.
Niech Pani Fatimska wszystkim błogosławi.

Lipcowe Nabożeństwo Fatimskie
      13 lipca 2011 roku przeżywaliśmy kolejne Nabożeństwo Fatimskie w duchu Wielkiej Nowenny. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył i wygłosił kazanie ks. prał. Stefan Wójtowicz z Wielączy, modlitwie różańcowej przewodniczył ks. Jerzy Rzeszowski, proboszcz z Dzierążni, procesji ze świecami i Figurą MB Fatimskiej przewodniczył ks. Tomasz Kąkol, nasz rodak, wikariusz z Lipin. Współcelebrowali: ks. Mateusz Januszewki, wikariusz z Tyszowiec i ks. Tomasz Bomba, miejscowy proboszcz. Oprawę liturgiczną przygotowali mieszkańcy Krzywegostoku, Kolonii Krzywystok, Księżostan i Huty Komarów. Niech Pani Fatimska wszystkim błogosławi.

Zakończenie Oktawy Bożego Ciała

Uroczystość Bożego Ciała

Bierzmowanie
      We wtorek, 21 czerwca 2011 roku, na Mszy św. o godz. 1800, ks. bp Mariusz Leszczyński udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży klas trzecich Gimnazjum oraz młodzieży z par. Św. Michała Archanioła w Zubowicach. Sakrament przyjęło 62 osoby a przygotowywał ich ks. Paweł Kruk.

Pielgrzymka dziękczynna, 17 czerwca 2011
        Na zakończenie "Białego Tygodnia", 17 czerwca 2011 roku, dzieci pierwszokomunijne wraz z rodzicami, katechetami i ks. Pawłem udały się na pielgrzymkę dziękczynną do sanktuariów w Tomaszowie Lub. i Krasnobrodzie.

Odpust parafialny ku czci Trójcy Przenajświętszej i złoty jubileusz kapłaństwa ks. kan. Jana Osucha
      W wigilię odpustu parafialnego, 12 czerwca 2011 roku o godz. 1800 została odprawiona Msza św. w intencji zmarłych Parafian i spoczywających na cmentarzu. Mszę św. poprzedziła modlitwa różańcowa. Mszy św. przewodniczył ks. Tomasz Kąkol a koncelebrowali: ks. kan. Jan Osuch, ks. dr Janusz Gajda, który wygłosił kazanie, ks. Paweł Kruk i ks. Tomasz Bomba. Po Mszy św. odbyła się procesja żałobna na cmentarz parafialny, której przewodniczył ks. proboszcz.
      Następnego dnia, w niedzielę 13 czerwca, o godz. 1200, przeżywaliśmy uroczystość odpustową i jubileusz 50-lecia kapłaństwa ks. kan. Jana Osucha, który przewodniczył uroczystej Mszy św. Koncelebrowali: ks. prał. Roman Marszalec, ks. kan. Bronisław Bucki, ks. dr Janusz Gajda, który wygłosił kazanie, ks. Tomasz Kąkol i ks. Tomasz Bomba. Po Mszy św. dostojny jubilat udzielił błogosławieństwa i rozdał okolicznościowe obrazki.

Nabożeństwo Fatimskie, 13 czerwca 2011
      W Zamojskie Dni Papieskie wpisała się także parafia Komarów. W poniedziałek, 13 czerwca, w święto NMP Matki Kościoła, o godz. 1800 odbyło się spotkanie Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich naszej Diecezji, które następnie wzięły czynny udział w Nabożeństwie Fatimskim o godz. 1900.
      Mszy św. przewodniczyli nowo wyświęceni kapłani z naszej diecezji i jeden z archidiecezji lubelskiej (razem dziesięciu), a także moderatorzy ruchów i stowarzyszeń. Homilię wygłosił neoprezbiter ks. mgr Mateusz Januszewski pochodzący z parafii Miłosierdzia Bożego w Zamościu.
      W kazaniu ks. Mateusz mówił o wyjątkowej roli jaką w życiu Papieża Polaka odgrywała Matka Boża. „Totus Tuus” – „Cały Twój”, słowa te, będące najszczerszym aktem zawierzenia życia i losów Maryi, towarzyszyły Janowi Pawłowi II przez całą, niełatwą drogę jaką wyznaczył mu Bóg. Ks. przypomniał również treść Trzeciej Tajemnicy Fatimskiej, która zdaniem wielu badaczy dotyczyła zamachu na Papieża z 13 maja 1981 roku. Dla wszystkich było jasne, że tego dnia to Matka Boża Fatimska czuwała nad Ojcem Świętym i prowadziła kulę, która ominęła wszystkie narządy wewnętrzne. Na zakończenie wygłoszonego słowa ks. Januszewski podkreślił, że modlitwą i wiarą możemy zmieniać bieg historii, jedyną przeszkodą może być nasza niechęć i niezdecydowanie.
      Na uroczystą Eucharystię przybyli m.in.: Ruch „Światło-Życie”, Domowy Kościół, Akcja Katolicka, Fundacja „Dom Trzeciego Tysiąclecia”, Wspólnota Krwi Chrystusa, Wspólnota Obrońców życia, Odnowa w Duchu Świętym, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Koła Przyjaciół Radia Maryja, Wspólnoty Neokatechumenalne, Legion Maryi, Straż Honorowa Najświętszego Serca Jezusa, Koła Różańcowe, redaktorzy Katolickiego Radia Zamość i Niedzieli Zamojsko-Lubaczowskiej.
      Po Mszy Świętej wierni odmówili Różaniec Fatimski i o 2130 uczestniczyli w procesji ze świecami i Figurą Matki Bożej Fatimskiej, którą poprowadził ks. Stanisław Kupczak Ojciec Duchowny Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.

I Komunia święta
      W Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, 12 czerwca, na Mszy św. o godz. 1000 dzieci klas drugich przyjęły I Komunię świętą.

Odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych przed I Komunią świętą
      11 czerwca, o godz. 1000 dzieci przystąpiły do pierwszego w życiu sakramentu pokuty i pojednania. Również rodzice chrzestni i rodziny skorzystały z posługi kapłanów. Bezpośrednio po spowiedzi podczas uroczystego nabożeństwa dzieci odnowiły przyrzeczenia chrzcielne i złożyły przyrzeczenia abstynenckie.

4. Diecezjalna Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi, 5 czerwca 2011
        5 czerwca 2011 r. odbyła się w naszej Parafii 4. Diecezjalna Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi. Mszy św. w intencji Krwiodawców przewodniczył ks. kan. Jan Osuch z Częstochowy a okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Ryszard Ostasz, kapelan Krwiodawców, Proboszcz Par. Gdeszyn.

Święcenia kapłańskie i prymicje ks. Tomasza Kąkola
      4 czerwca 2011 r. w katedrze zamojskiej przyjął święcenia kapłańskie pochodzący z Wolicy Brzozowej Kolonii diakon Tomasz Kąkol. W uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, w niedzielę, 5 czerwca, o godz. 1200 ks. Tomasz celebrował Mszę św. prymicyjną w swoim kościele parafialnym. Na uroczystość przybyło wielu kapłanów pochodzących z naszej parafii i gości. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Mieczysław Filip - poprzedni proboszcz. Życzymy księdzu Tomkowi opieki MB Fatimskiej na Jego kapłańskiej drodze.

Rocznica I Komunii świętej
      W niedzielę 29 maja 2011 r., na Mszy św. o godz. 1200, dzieci klas trzecich przeżywały rocznicę I Komunii świętej.

Święcenia diakonatu
      W sobotę, 28 maja 2011 r., nasz Rodak z Komarowa Dolnego, br. Krzysztof Frąckiewicz - dominikanin, przyjął w Krakowie święcenia diakonatu. Jesteśmy bardzo szczęśliwi i życzymy dn Krzysiowi opieki Matki Bożej na drodze powołania zakonnego.

Nabożeństwo Fatimskie, 13 maja 2011
      13 maja zainaugurowaliśmy trzeci rok Wielkiej Nowenny Fatimskiej pod hasłem: "Więcej niż doczesność". Nabożeństwu przewodniczył i poprowadził procesję ze świecami ks. abp Stanisław Wielgus z Lublina.
      Foto galeria - 1, Foto galeria - 2

Poświęcenie pól
      Poświęcenie pól w Komarowie Wsi - 03.05.2011

3 Maja
      Jak w każdym roku, 3 Maja odbyły się uroczystości religijno-patriotyczne. Uroczystej Mszy św. w intencji Ojczyzny przewodniczył proboszcz ks. Tomasz Bomba a okolicznościowe kazanie wygłosił ks. kan. Jan Osuch z Częstochowy, nasz rodak. Po Mszy św. zostały złożone kwiaty i wieńce przed pomnikiem Bohaterów 1920 r. i na grobach poległych i pomordowanych za Ojczyznę. W Samorządowym Ośrodku Kultury odbyła się okolicznościowa akademia.

100-lecie poświęcenia kościoła w Komarowie, 01.05.2011
      1 maja 2011 roku przeżywaliśmy Niedzielę Miłosierdzia Bożego ustanowioną przez Jana Pawła II, który właśnie wtedy został wyniesiony na ołtarze jako błogosławiony. Dla naszej wspólnoty parafialnej był to także dzień jubileuszu setnej rocznicy poświęcenia kościoła na uroczystej Mszy św. o godz. 14.30. Centralne uroczystości rozpoczęły się powitaniem ks. Biskupa i gości o godz. 14.30, następnie zostały poświęcone witraże i została odprawiona Msza św. dziękczynna pod przewodnictwem ks. bp. Mariusza Leszczyńskiego. Kapłanów przybyło 26 a Mszę św. koncelebrowało 17.

Triduum Paschalne 2011
      Wielki Czwartek
      Wielki Piątek - Droga Krzyżowa, cz. 1
      Wielki Piątek - Droga Krzyżowa, cz. 2
      Liturgia Wielkiego Piątku, cz. 1
      Liturgia Wielkiego Piątku, cz. 2
      Wielka Sobota
      Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

Niedziela Palmowa
      Uroczystości Wielkiego Tygodnia rozpoczyna Niedziela Męki Pańskiej zwana Palmową. Od ubiegłego roku w naszej Parafii ma ona szczególnie uroczysty charakter. Po poświęceniu palm w kolorowej procesji wokół Rynku idziemy z radością wspominając uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy. Po liturgii odbywa się rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszą palmę wykonaną przez Parafian naszych miejscowości i przez dzieci. W tym roku największą i najpiękniejszą palmę wykonali mieszkańcy Ruszczyzny.
      Foto galeria cz. 1; Foto galeria cz. 2

Rocznica tragedii smoleńskiej
      10 kwietnia 2011 r., w pierwszą rocznicę katastrofy polskiego samolotu pod Smoleńskiem, podczas której zginęło 96 wybitnych Polaków, z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim na czele, o godz. 1000 w naszym kościele została odprawiona uroczysta Msza św. w intencji ofiar. Po Mszy św. modliliśmy się przed krzyżem misyjnym w ich intencji.

Jasna Góra, 2011
        Podobnie, jak w roku ubiegłym, gimnazjaliści klas III wraz z wychowawcami i katechetą pielgrzymowali na Jasną Górę i innych miejsc kultu aby podziękować za trzyletni trud i prosić o potrzebne łaski.

Rekolekcje Wielkopostne
      Rekolekcje Wielkopostne w dniach 31.03.-03.04.2011 prowadził doktorant na KUL ks. Franciszek Kościelski. Uczestniczyła w nich bardzo duża liczba wiernych, do czego przyczyniła się również piękna pogoda.

Kolędowanie i opłatki (grudzień 2010-styczeń 2011)
      Okres Bożego Narodzenia jest wyjątkowym czasem, kiedy składamy sobie życzenia w Rodzinach i Wspólnotach tworzących Rodzinę Parafialną.
      W święto św. Jana Apostoła i Ewangelisty (27 grudnia) odbyło się spotkanie z Radą Duszpastersko-Ekonomiczną.
      W Uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli), łamaliśmy się opłatkiem z naszymi pociechami z Białej Armii. Spontanicznie odbył się solowy konkurs kolęd.
      9 stycznia Koło Przyjaciół Radia Maryja i Wspólnota Krwi Chrystusa zorganizowały spotkanie ze wspaniałym barszczykiem wigilijnym i ciastkiem.
      16 stycznia odbyło się kolędowanie z odwiedzinami mieszkańców domu parafialnego zorganizowane przez ministrantów i lektorów. Radość była ogromna.
      23 stycznia przybyli na spotkanie comiesięczne rodzice dzieci z Białej Armii, w ramach formacji Rodzin Fatimskich, na podzielenie się opłatkiem, katechezę i modlitwę brewiarzową.
      Stało się już tradycją w naszej Parafii, iż w Okresie Bożego Narodzenia wyruszają z kolędą na rzecz Misji nasze dzieciaki z Białej Armii i ministranci, aby wesprzeć Misjonarzy. W tym roku wyruszyły trzy grupy kolędników misyjnych. Oto Oni ... Parafia dziękuje dzieciom za ich bezinteresowny trud na pomoc Misjom.

Powrót do strony głównej

Oficjalny serwis Parafii Świętej Trójcy w Komarowie
Redakcja ks. proboszcz Franciszek Nieckarz
Webmaster ks. Andrzej Zdunek, p. Henryk Kulik (2009-2015)