mg Parafia Świętej Trójcy w Komarowie, uroczystości 2012


Uroczystości - 2012
Uroczystość Bożego Narodzenia
      Uroczystość rozpoczęła Mszą św. o północy, zwana "Pasterką". Przed Mszą św., przy wygaszonych żyrandolach, w uroczystej procesji, została wniesiona do szopki figurka Dzieciątka Jezus. Wszystkie figury w szopce zostały w tym roku zakupione. Po Mszy św., co jest już tradycją, wierni i duszpasterze łamali się opłatkiem składając sobie życzenia. W dzień Bożego Narodzenia, po każdej Mszy św. była adoracja Dzieciątka przez ucałowanie a o godz. 1000 gościliśmy Orkiestrę Wielopokoleniową z Zubowic z koncertem kolęd.


W 100. rocznicę urodzin „Wiktora”
      W niedzielę, 9 grudnia 2012 r., przeżywamy podniosłą uroczystość związaną z setną rocznicą urodzin mjr Zenona Jachymka, ps. „Wiktor”. O godz. 1100 wysłuchaliśmy koncertu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Następnie, o godz. 1200 celebrowana była Msza św. pod przewodnictwem ks. bp. Mariusza Leszczyńskiego. Po Mszy św. - przemarsz na cmentarz parafialny, apel poległych, salwa honorowa i złożenie kwiatów. Następnie przemarsz do hali sportowej przy szkole, gdzie odbył się premierowy pokaz filmu poświęconego „Wiktorowi”. Pomimo śnieżycy mnóstwo ludzi uczestniczyło w uroczystości.

Święto Niepodległości
      11 listopada 2012 r. obchodziliśmy 94. rocznicę odzyskania niepodległości. W tym roku święto to wypadło w niedzielę. O godz. 1000 była koncelebrowana Msza św. w intencji Ojczyzny, której przewodniczył ks. Tomasz Bomba a okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Franciszek Kościelski, student KUL. Oprawę muzyczną przygotowała wielopokoleniowa orkiestra z Zubowic. We Mszy św. uczestniczyły władze gminy, szkoły, kombatanci, strażacy i wszystkie organizacje i stowarzyszenia z pocztami sztandarowymi. Następnie zostały złożone wiązanki kwiatów w miejscach ważnych dla naszej historii: przy pomniku upamiętniającym chwałę polskiej kawalerii, na grobie senatora Wiesława Lipko, na mogiłach żołnierzy września 1939 r. i na wspólnej mogile ułanów poległych w bitwie pod Komarowem w 1920 r. Dalsza część uroczystości odbyła się w Samorządowym Ośrodku Kultury, gdzie zostały wręczone dyplomy "Człowiek Roku 2012" i uczestnicy wysłuchali montażu słowno-muzycznego przygotowanego przez dzieci i młodzież z komarowskich szkół.

Uroczystość Wszystkich Świętych
      1 listopada, po Mszy św. o godz. 1000, którą celebrował ks. kan. Jan Osuch, wyruszyła procesja na cmentarz parafialny w intencji wszystkich wiernych zmarłych. Po procesji miała być celebrowana Msza św. w kaplicy cmentarnej lecz ze względu na złą pogodę Msza św. była w kościele. O godz. 1800 modliliśmy się w kaplicy, w intencji zmarłych, Koronką do Bożego Miłosierdzia.

Dzień Papieski
      14 października 2012 r., w całej Polsce, obchodzony był Dzień Papieski, którego celem jest przypomnienie nauczania bł. Jana Pawła II i zbiórka ofiar na fundusz stypendialny dla najuboższej młodzieży. W naszej parafii, oprócz zbiórki ofiar, mieliśmy okazję wsłuchać się w montaż słowno-muzyczny przygotowany przez nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II z Antoniówki.

Ostatnie w tym roku Nabożeństwo Fatimskie
      13 października 2012 r., o godz. 1700, pod przewodnictwem Pasterza Diecezji ks. bp. Mariana Rojka, celebrowaliśmy ostatnie w tym roku Nabożeństwo Fatimskie w ramach obchodów Wielkiej Nowenny. Nabożeństwo poprzedziła krótka inscenizacja w wykonaniu dzieci. Przybyło kilkunastu kapłanów i bardzo dużo wiernych parafian i gości.

Msza św. w kaplicy cmentarnej
      30 września 2012 r., po wielu latach, została odprawiona Msza św. w intencji zmarłych spoczywających na naszym cmentarzu. W odrestaurowanej kaplicy cmentarnej, poświęconej przez bp. Mariusza Leszczyńskiego podczas wizytacji kanonicznej, Mszę św. celebrował ks. proboszcz a kazanie wygłosił ks. Tadeusz Maciejko. Msze św. w kaplicy cmentarnej będą celebrowane od kwietnia do września w ostatnią niedzielę miesiąca.

Spotkanie w Krasnobrodzie
      23 września 2012 r., w Sanktuarium Maryjnym w Krasnobrodzie, odbyło się spotkanie modlitewne Podwórkowych Kółek Różańcowych. Spotkanie zorganizowała TV TRWAM i Radio MARYJA. Nie mogło zabraknąć w takim wydarzeniu również naszych dzieci, dla których Różaniec jest ukochaną modlitwą. Uroczystość była transmitowana na cały świat a wywiadów udzielały również nasze dzieciaki.

Wrześniowe Nabożeństwo Fatimskie
      W czwartek, 13 września, o godz. 1800, przeżywaliśmy piąte w tym roku Nabożeństwo Fatimskie. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. Ryszard Antonik z Turkowic, kazanie wygłosił ks. dr Sylwester Zwolak z Wydziału katechetycznego przy Kurii diecezjalnej, modlitwę różańcową poprowadził ks. Dariusz Komadowski z Łukowej, a procesję wokół Rynku poprowadził ks. Dariusz Babiak z Tyszowiec.

Dożynki gminno-parafialne
      Jak zawsze, w pierwszą niedzielę września, obchodzone jest dziękczynienie za zebrane plony. 2 września, o godz. 1000, rozpoczęła się uroczysta Msza św., której przewodniczył i kazanie wygłosił ks. kan. Stanisław Budzyński, proboszcz par. pw. św. Jerzego w Biłgoraju. Ks. kanonik przywiózł ze sobą relikwię krwi bł. Jana Pawła II, którymi udzielił błogosławieństwa na zakończenie Mszy św. Na Mszę św. przybyły delegacje wszystkich miejscowości z gminy Komarów-Osada z wieńcami dożynkowymi i wieńcami. Po Mszy św., na Rynku, odbył się przegląd dorobku kulturalnego gminy i część artystyczna.

Koncert w 92. rocznicę Bitwy pod Komarowem
      W sobotę, 25 sierpnia 2012 r., w przededniu obchodów 92. rocznicy obchodów Bitwy pod Komarowem w kościele parafialnym została odprawione Msza św. w intencji poległych bohaterów z 1920 r. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył i kazanie wygłosił ks. prał. płk dr hab. Stanisław Gulak z Krakowa; koncelebrowali: ks. kan. Grzegorz Pruszkowski z Zubowic, ks. Błażej Górski – kapelan formacji kawaleryjskich ze Zwierzyńca, o. Jacek Skupień – dominikanin, ks. Tadeusz Maciejko i ks. kan. Tomasz Bomba – miejscowy proboszcz. Po Mszy św. odbył się koncert pieśni patriotycznej i legionowej w wykonaniu solistów i orkiestry symfonicznej im. Karola Namysłowskiego. Następnie był apel poległych przy mogile ułanów znajdującej się na cmentarzu Parafialnym. Następnego dnia, w Uroczystość MB Częstochowskiej, na polach Wolicy Śniatyckiej została odprawiona Msza św., złożono kwiaty na mogiłach a następnie odbyła się inscenizacja Bitwy.

Odpust w Janówce
      26 sierpnia 2012 r. w kościele filialnym w Janówce odbyły się uroczystości ku czci Patronki kościoła NMP Częstochowskiej. Mszę św. celebrował i kazanie wygłosił ks. Zygmunt Jagiełło notariusz w Kurii Diecezjalnej. Po Mszy św. odbyła się procesja Eucharystyczna i zostały odnowione Jasnogórskie Śluby Narodu. W uroczystości uczestniczyli: ks. Witold Mikulski z Duba i ks. Dariusz Babiak z Tyszowiec.

Odpust w Antoniówce
      15 sierpnia 2012 r. odbyły się w Antoniówce uroczystości ku czci Wniebowzięcia NMP. Mszy św. przewodniczył i kazanie wygłosił ks. dr Leszek Bruśniak proboszcz z Rzeplina, koncelebrował ks. Jan Franczak, rezydent. Po Mszy św. zostały poświęcone zioła i odbyła się procesja Eucharystyczna. W uroczystości wzięli udział: ks. Ryszard Antonik z Turkowic, ks. Grzegorz Pruszkowski z Zubowic, ks. Mateusz Januszewski z Tyszowiec oraz alumn z Turkowic.

Sierpniowe Nabożeństwo Fatimskie
      13 sierpnia 2012 r., o godz. 1900 celebrowaliśmy czwarte w tym roku Nabożeństwo Fatimskie w ramach obchodów Wielkiej Nowenny. Mszy św. przewodniczył ks. Marek Małys z Łabuń, kazanie wygłosił ks. Maciej Lewandowski z Krasnobrodu, modlitwie różańcowej przewodniczył ks. Konrad Bulak neoprezbiter z Łabuń a procesję wokół Rynku poprowadził ks. Paweł Słonopas z Bondyrza.

Wizytacja kanoniczna Parafii
      5 sierpnia 2012 r., przeżywaliśmy przypadającą co pięć lat, wizytację kanoniczną ks. biskupa. Wizytację przeprowadził ks. bp Mariusz Leszczyński. O godz. 815 celebrował Mszę św. w Antoniówce i pobłogosławił dzieci. O godz. 945 poświęcił odrestaurowaną kapliczkę przy szkole. O godz. 1000 ks. Biskup był na Mszy św. w Janówce, gdzie wygłosił kazanie. O godz. 1200 celebrował Mszę św. w kościele a po Mszy św. pobłogosławił dzieci, spotkał się z Kołami Żywego Różańca, następnie udał się w procesji na cmentarz i poświęcił odnowioną kaplicę cmentarną.

Nabożeństwo Fatimskie, lipiec 2012
      13 lipca 2012 r., celebrowaliśmy trzecie w tym roku Nabożeństwo Fatimskie. Mszy św. przewodniczył ks. kan. Bronisław Bucki, koncelebrowali: ks. Krzysztof Giera, który wygłosił kazanie, ks. Mariusz Molenda - przewodniczył modlitwie różańcowej, ks. Tomasz Kąkol i ks. Tomasz Bomba.

Uroczystości odpustowe w Krasnobrodzie, 1 lipca 2012
        Piesza pielgrzymka do Krasnobrodu. 1 lipca 2012 r., w niedzielę, po Mszy św. o godz. 700, po błogosławieństwie na trud wędrówki, wyruszyła piesza pielgrzymka na uroczystości odpustowe w Krasnobrodzie. Dzień był bardzo upalny ale pielgrzymi szczęśliwie dotarli do Pani Krasnobrodzkiej i uczestniczyli w uroczystościach.

Zakończenie Oktawy Bożego Ciała
      14 czerwca 2012 r., o godz. 1800 celebrowaliśmy zakończenie Oktawy Bożego Ciała. Tego dnia odbywa się procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy wokół kościoła. W tym roku ołtarze wykonali mieszkańcy: Krzywegostoku Kolonii, Krzywegostoku, Janówki Wschodniej i Janówki Zachodniej. Niestety, padający deszcz uniemożliwił procesję. W kościele była najpierw Msza św., której przewodniczył ks. proboszcz a kazanie wygłosił ks. Kamil Gniwek, koncelebrowali: ks. kan. Jan Osuch i ks. Paweł Kruk. Po Mszy św. poświęcone zostały wianuszki z ziół i było błogosławieństwo dzieci, nie zabrakło też słodyczy i jubileuszowych obrazków ks. proboszcza.

Czerwcowe Nabożeństwo Fatimskie, dziękczynienie za 30. lat kapłaństwa i prymicje neoprezbiterów
      Na Nabożeństwo Fatimskie, 13 czerwca 2012 r., na godz. 1900, przybyli koledzy z roku święceń ks. proboszcza aby podziękować za 30. lat posługi kapłańskiej. Przybyli również nowowyświęceni kapłani, którzy zawierzyli swoje kapłaństwo Niepokalanemu Sercu Maryi i udzielili błogosławieństwa prymicyjnego licznie zgromadzonym wiernym. To była niezwykle podniosła Uroczystość, zarówno dla kapłanów, jak i wiernych.

Prymicje ks. Kamila Gniwka
      Ks. Kamil urodził się i został ochrzczony w naszej Parafii. Jego pragnieniem było aby mógł celebrować Mszę św. dziękczynną w miejcu "gdzie wszystko się zaczęło". 26 maja 2012 r. przyjął święcenia kapłańskie w Przemyślu z rąk abp. Józefa Michalika i został kapłanem Archidiecezji Przemyskiej. 10 czerwca, o godz. 1000 celebrował Mszę św. prymicyjną w naszym kościele i udzielił specjalnego błogosławieństwa.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa
      7 czerwca 2012 r. przypadała Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - Boże Ciało. Po Mszy św. o godz. 1000 wyruszyła procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy, które wykonali: rodzice dzieci pierwszokomunijnych, Kółka Żywego Różańca, Strażacy i rodzice dzieci przeżywających w tym roku rocznicę I Komunii św. Kazania głosił i śpiewał Ewangelie o. Krzysztof Frąckiewicz, dominikanin.

Uroczystości odpustowe i prymicje o. Krzysztofa Frąckiewicza
      W wigilię odpustu ku czci Trójcy Przenajświętszej, 2 czerwca, o godz. 1730 modliliśmy się na różańcu za zmarłych parafian i spoczywających na naszym cmentarzu. Następnie była Msza św. koncelebrowana, podczas której kazanie wygłosił ks. Zygmunt Jagiełło, notariusz Kurii Diecezjalnej. Po Mszy św. była procesja żałobna na cmentarzu. Głównej Mszy św. odpustowej, 3 czerwca, o godz. 1200, przewodniczył o. Krzysztof Frąckiewicz, dominikanin, który 12 maja 2012 r. przyjął święcenia kapłańskie. Była to jednocześnie jego Msza św. prymicyjna, którą koncelebrowali jego współbracia, dominikanie z całej Polski. Po Mszy św. była procesja eucharystyczna i błogosławieństwo prymicjanta.

Pielgrzymka dzieci pierwszokomunijnych
    1 czerwca 2012 r., w Dzień Dziecka i na zakończenie Białego Tygodnia, dzieci pierwszokomunijne odbyły pielgrzymkę dziękczynną do sanktuariów Maryjnych w Tomaszowie Lubelskim i Krasnobrodzie. Pielgrzymkę poprowadził ks. Paweł i Pani Renata. W sanktuarium w Krasnobrodzie dzieci i rodzice uczestniczyli we Mszy św. dziękczynnej a po Mszy św. były lody.

Pierwsza Komunia święta
      27 maja 2012 r., w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, na Mszy św. o godz. 1000, dzieci klas drugich po raz pierwszy przystąpiły do Komunii św. Mszę św. celebrował ks. Proboszcz a kazanie wygłosił ks. prał. Stanisław Sieczka z Lublina. Dzieci, rodzice i chrzestni a także wszyscy wierni przystępowali do Komunii udzielanej pod dwoma postaciami.

Pierwsza spowiedź i odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych
      26 maja 2012 r. o godz. 1000 rozpoczęła się pierwsza spowiedź dzieci, które następnego dnia miały przyjąć pierwszą Komunię świętą. Po spowiedzi, zgodnie z naszą tradycją, dzieci odnowiły przyrzeczenia, które w ich imieniu składali rodzice i chrzestni podczas Chrztu świętego. Było to wielkie duchowe przeżycie dla dzieciaków i ich najbliższych.

Rocznica I Komunii świętej
      20 maja 2012 r., o godz. 1200, dzieci z klas trzecich, które przed rokiem po raz pierwszy, przystąpiły do Komunii św., obchodziły swoją rocznicę. Mszy św. przewodniczył i kazanie wygłosił ks. Tomasz Bomba.

Inauguracja Nabożeństw Fatimskich
The inauguration of Fatima's pieties
      13 maja, w niedzielę, o godz. 1900, ks. bp Mariusz Leszczyński, Administrator naszej Diecezji, zainaugurował Nabożeństwa Fatimskie w czwartym roku Wielkiej Nowenny. Mszę św., pod przewodnictwem ks. Biskupa, koncelebrowali: ks. dr Czesław Galek z Łabuń, ks. Grzegorz Pruszkowski z Zubowic, ks. Krzysztof Szynal z Duba, który przewodniczył modlitwie różańcowej i ks. Tomasz Bomba. Ks. Biskup udzielił sakramentu bierzmowania naszej młodzieży i poprowadził procesję maryjną wokół Rynku.
      On Sunday, May 13th, at 7 p.m. Bishop Mariusz Leszczynski, our diocese's administrator, inaugurated Fatima's Pieties in the fourth year of the Great Novena of Fatima. The mass was celebrated by the Bishop and by the following priests: dr Czesław Galek from Łabunie, Grzegorz Pruszkowski from Zubowice, Krzysztof Szynal from Dub (he lead the rosary prayer) and Tomasz Bomba. The Bishop conferred the sacrament of Confirmation for our youth and he lead the Mary procession around the Marketplace.
      Foto 1, foto 2

Poświęcenie pól
      Zgodnie ze starą tradycją, w maju, modlimy się o szczęśliwe urodzaje. W 16 miejscowościach naszej Parafii dokonuje się obrzęd poświęcenia pól. Odbywa się procesja z modlitwą przy czterech ołtarzach i Mszą św. w intencji mieszkańców.

Uroczystości 3 Maja
      Święto 3 Maja rozpoczęła uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny i Ochotniczej Straży Pożarnej z racji wspomnienia św. Floriana, które przypada 4 maja. Mszy św. przewodniczył i wygłosił okolicznościowe kazanie ks. kan. Tomasz Bomba, proboszcz Parafii p.w. Świętej Trójcy. Po Mszy św. zostały złożone kwiaty na mogiłach zasłużonych dla Komarowa i Ojczyzny. Następnie odbyło się poświęcenie wozu bojowego, który otrzymała jednostka OSP z Komarowa-Osady a potem część artystyczna w wykonaniu dzieci i młodzieży z naszych szkół.

Jasna Góra, 16-18.04.2012
        W dniach 16-18 kwietnia 2012, odbyła się pielgrzymka gimnazjalistów z klas III na Jasną Górę. Pielgrzymi byli ponadto w Łagiewnikach i Zakopanem.

Wielki Tydzień 2012

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego
      Mszę św. rezurekcyjną tradycyjnie rozpoczęliśmy o godz. 600. Tym razem mieliśmy piękny, choć chłodny poranek. Przy dźwięku dzwonów, w uroczystej procesji, trzykrotnie procesja z Najświętszym Sakramentem przeszła wokół kościoła obwieszczając, że Pan zmartwychwstał. Mszę św. celebrował ks. proboszcz a kazanie wygłosił ks. Tadeusz.

Sobota Wielkanocna
      Od godz. 800 rozpoczęliśmy święcenie pokarmów na stół wielkanocny w kościele i 14 punktach na wioskach. Bardzo uroczysta Liturgia Wigilii Paschalnej rozpoczęła się o godz. 1900 a zakończyła o 2130. Potem była adoracja Najświętszego Sakramentu aż do Rezurekcji.

Wielki Piątek
      Liturgię Wielkiego Piątku poprzedziła Droga Krzyżowa, którą rozpoczęliśmy o godz. 1500. Ze względu na padający deszcz i zimno, Nabożeństwo odprawiliśmy w kościele. Następnie celebrowana była Liturgia Wielkiego Piątku, której przewodniczył ks. Tadeusz. Po Liturgii rozpoczęła się całonocna adoracja prowadzona przez Parafian ze wszystkich miejscowości.

Wielki Czwartek
      Msza św. Wieczerzy Pańskiej rozpoczęła się o godz. 1800. Stało się już naszą tradycją, że podczas Liturgii jest obrzęd obmycia nóg zwany Mandatum a Komunii św. udzielamy pod dwoma postaciami. Po Mszy św. Najśw. Sakrament został przeniesiony do kaplicy adoracji zwanej Ciemnicą, która przyozdobiona jest palmami poświęconymi w Palmową Niedzielę.
Niedziela Palmowa
      Obchody Wielkiego Tygodnia rozpoczyna Niedziela Męki Pańskiej zwana Niedzielą Palmową, która upamiętnia uroczysty wjazd Chrystusa do Jerozolimy. Ze względu na śnieżycę i silny wiatr, w tym roku nie było procesji wokół Rynku. Wszystkie obrzędy a także konkurs na najładniejszą palmę z poszczególnych miejscowości i konkurs dla dzieci, odbyły się w kościele. Niemniej, jak co roku, było uroczyście i kolorowo.

Rekolekcje Wielkopostne
      W dniach 15-18 marca 2012 r., przy pięknej pogodzie, odbyły się Rekolekcje Wielkopostne. Prowadził je ks. Grzegorz Bartko student Wyższej Szkoły Kultury Medialnej w Toruniu. Cieszymy się z bardzo dużej frekwencji wiernych i wielkiej liczby spowiedzi.

Spotkania opłatkowe
      W sobotę 21 stycznia odbyło się spotkanie opłatkowe Ruchu Światło-Życie, zaś w niedzielę 22 stycznia Służby Liturgicznej. Spotkaniom przewodniczył ks. Paweł.

Misteria Bożonarodzeniowe
      W Nowy Rok, 1 stycznia, przed Mszą św. o godz. 1000 mogliśmy wysłuchać i uczestniczyć, w montażu słowno-muzycznym przygotowanym przez Panią Renatę Karwat i Pana Marka Biszczana ukazującym piękno Tajemnicy Wcielenia Pana. 6 stycznia obejrzeliśmy w kościele spektakl pt. "Czwarty Król" przygotowany przez uczniów kl. VI pod kierownictwem Pani Renaty.

Powrót do strony głównej

Oficjalny serwis Parafii Świętej Trójcy w Komarowie
Redakcja ks. proboszcz Franciszek Nieckarz
Webmaster ks. Andrzej Zdunek, p. Henryk Kulik (2009-2015)